Pierwsze buty do tańca

Buty do tańcaPamiętam moje pierwsze buty do tańca. To był początek lat 90-tych, w Krakowie było wtedy chyba tylko jedno miejsce, gdzie można było kupić buty do tańca towarzyskiego. Ale to był nie lada wydatek, o którym wtedy mogłam tylko pomarzyć. Na szczęście moje babcia miała znajomego szewca, który zrobił dla mnie wspaniałe buciki. Były z białej mięciutkiej skórki, z zabudowanymi palcami, na delikatnym obcasiku – nikt inny takich nie miał. Wspominam je ze wzruszeniem do dzisiejszego dnia.

W obecnych czasach kupno butów do tańca nie sprawia już takich problemów, jak kiedyś – sklepów z butami jest cała masa, a i ich ceny są dostępne dla przeciętnego człowieka. Za to pojawił się inny problem – skoro jest taki duży wybór, to co wybrać?

Po pierwsze należy sobie odpowiedzieć na pytanie do czego te buty będą służyć? Czy jesteś zawodową tancerką lub mistrzem parkietu? A może stawiasz dopiero pierwsze kroki na parkiecie? Albo wybierasz się na wesele lub całonocną imprezę?

Po pierwsze: wygoda

Buty do tańca muszą być przede wszystkim wygodne i dopasowane do Twojej stopy. Zarówno w zbyt dużych, jak i w zbyt ciasnych nie będziesz mógł czuć się komfortowo. Dodatkowo, za duże buty mogą być przyczyną kontuzji na parkiecie, zaś za ciasne szybko pozbawią Cię radości z tańca. Dlatego zawsze staraj się dobrać odpowiedni rozmiar obuwia. Jeśli masz stopy znacznie różniące się między sobą długością lub szerokością (spokojnie, to jest całkowicie normalne – stopy z reguły nie są idealnie równe!), dobrym rozwiązaniem będzie zamówienie butów na indywidualny wymiar. Wtedy masz pewność, że będą idealne dla Ciebie.

Po drugie: obcas

W butach tanecznych masz możliwość wyboru rodzaju i wysokości obcasa. Jeśli chodzi o buty męskie, wybór jest dużo prostszy – zasadniczo mamy do wyboru między obcasem standardowym, mającym około 2,5cm, a obcasem latynoamerykańskim, mającym 4,5cm. Na początek, jeśli kupujemy pierwsze buty do tańca, znacznie lepiej jest wybrać buty standardowe – są one bardziej uniwersalne, niż buty latynoamerykańskie i znacznie wygodniej tańczyć w nich oba style. 

Jeśli chodzi o buty damskie, to już sprawa jest bardziej skomplikowana. Tutaj możemy nie tylko wybrać rodzaj obcasa, ale także jego wysokość. I tak mamy do wyboru obcasy typu:

  • slim (szpilka) – bardzo ładny optycznie, smukły i cieniutki obcas, z reguły o wysokości między 6 a 8 cm
  • flare (kieliszek) – obcas rozszerzany u dołu, dużo bardziej stabilny i wygodny niż slim, ale nie tak bardzo smukły
  • cuban – obcas szeroki na górze, zwężany do dołu, bardzo stabilny, ale optycznie „cięższy”
  • klocek – używany głównie w butach dla dziewczynek, bardzo stabilny

Wysokość obcasa jest kwestią indywidualną, zależy w dużej mierze od zaawansowania oraz od tego, czy na co dzień chodzimy również na obcasach czy nie. Dla początkujących tancerek oraz tych, które na co dzień chodzą raczej w płaskich butach, polecany jest niższy obcas, dla bardziej zaawansowanych oraz przyzwyczajonych do tego w codziennym życiu, zalecany jest obcas wyższy, który dużo ładniej prezentuje się na parkiecie.

Buty do tańca

Po trzecie: podeszwa

Przy zakupie pierwszych butów musimy podjąć decyzję jaki rodzaj podeszwy wybrać – twardą czy miękką w butach damskich lub zwykła i dwudzielną w butach męskich.

Twardsza podeszwa jest polecana zazwyczaj dla początkujących tancerek, które dopiero uczą się tańczyć. Miękka podeszwa jest bardzo elastyczna i wygina się w każdą stronę, umożliwiając odpowiednią pracę stopy.

Dla panów, na początek zaleca się buty ze zwykłą podeszwą, która zapewnią dobrą stabilność stopy. Bardziej zaawansowani tancerze mogą wybrać podeszwę dwudzielną (typu flex), która pozwala na właściwą pracę stopy.

Jeśli buty nie koniecznie będą nam służyć na lekcje tańca, a raczej myślimy o wygodnych butach na wesele lub inne imprezy, możemy zamówić sobie buty, które podeszwę będą miały zrobioną z mikrogumy zamiast podeszwy typowo tanecznej ze skóry, tak zwanej łosiówki. Skórzana podeszwa jest idealna na parkiet, bowiem pozwala na swobodne wykonywanie obrotów i innych elementów tańca, ale mikroguma jest mniej śliska i nadaje się również do chodzenia na zewnątrz.

Po czwarte: model

Dla kobiet jako pierwsze buty zaleca się buty do tańców latynoamerykańskich, z odkrytymi palcami. Są one bardziej uniwersalne niż buty standardowe. Jeśli możemy sobie pozwolić od razu na dwie pary butów, to jedne powinny być do tańców latynoamerykańskich, a drugie do standardowych.

Jeśli chodzi o buty męskie, tu sytuacja jest dokładnie odwrotna – jako pierwsze buty powinniśmy nabyć buty do tańców standardowych. Mają one niższy obcas, niż te do tańców latynoamerykańskich i przez to są wygodniejsze do tańczenia obu stylów. Jako drugie możemy wziąć buty typowo latynoskie.

Jeśli chodzi o wybór modelu, to już jest właściwie kwestia gustu. Jednym będą bardziej się podobały lakierki, inni wolą buty ze skóry, panie będą dyskutować czy lepsze są  paseczków czy całe przody. Szeroki wybór modeli pozwoli Ci z pewnością wybrać coś dla siebie.

Po piąte: kolor

Męskie buty do tańca w zdecydowanej większości są w kolorze czarnym. Są to czarne lakierki lub czarne buty za skóry lub rzadziej nubuku. Ale i od tej zasady są wyjątki-czasami można spotkać na parkiecie tancerza w butach biało-czarnych lub innej kombinacji kolorów. Takie buty bardzo przyciągają uwagę, dlatego powinno się mieć do nich dobrze wyćwiczone stopy. Z tego też względu używają ich raczej zaawansowani tancerze.

Jeśli chodzi o kolor butów damskich, to możliwości jest bardzo wiele. Producenci oferują bardzo duży wachlarz kolorów, od białych, poprzez cieliste, czerwone, czarne, a nawet w panterkę! Szeroki wybór kolorów umożliwi Ci dopasowanie butów do Twojej ulubionej sukienki. Jeśli nie możemy nic wybrać z podanych kolorów, istnieje możliwość zamówienia butów z własnego materiału-wystarczy kupić ok. 0,5 m² materiału.

Po szóste: dodatki

Jeśli już mamy wybrany model butów, wysokość i typ obcasa, rodzaj podeszwy oraz kolor, może się jeszcze zastanowić nad dodatkami. Z reguły mamy do wyboru zwykłą lub ozdobną klamerkę (z kamyczkami), szybkie lub zwykłe zapięcie, a także długość paseczka służącego do zapinania butów-krótki dookoła kostki lub długi, zapinany nad kostką lub krzyżowany przez podbicie. Dzięki dodatkom możemy wybrać buty idealnie dopasowane do naszych potrzeb.

Buty męskie

Wiktoria Kolasa

Witam mam pytanie czy mogła bym zamówic sukienke? Gdzie by taką mozna bylo znaleźc. Proszę o szybka odpowieź!!! to jest pilne

RunningToTheEgdeOfTheWordl

Witam, ciekawy wpis…
Chciałabym tylko spytać, poszukuję tych ”oksfordów”-butów.
Gdzie mogę takie dostać?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.