Buty do tańca na zamówienie – cz.2 – Nietypowe wymiary stóp

Jak mierzyć stopę

Czasami nasz  problem z doborem obuwia wiąże się z posiadaniem nietypowych stóp. Każdy z nas ma inne stopy, ale niektóre są wyjątkowo szerokie lub wąskie. Bardzo często zdarza się również, że mamy stopy nierówne – jedna jest dłuższa od drugiej albo szersza. W takich przypadkach nie możemy kupić gotowych butów do tańca – potrzebujemy złożyć specjalne zamówienie.

Nietypowe wymiary stopy

Najprościej jest w sytuacji, gdy jedną stopę mamy dłuższą od drugiej, ale obie są tej samej szerokości. Wtedy wystarczy z reguły zamówić jednego buta o pół numera (lub o cały numer) większego od drugiego. Trochę trudniej jest w sytuacji, gdy mamy jedną stopę szerszą od drugiej, ale jednakową długość – wtedy zamówimy buty o jednym rozmiarze, ale o różnych szerokościach. Musimy zmierzyć stopy w najszerszym miejscu, czyli tam gdzie kończą się palce, a zaczyna śródstopie i poprosić o wykonanie dwóch różnych butów na szerokość.

Istnieje jeszcze możliwość, że nasze stopy różnię się od siebie zarówno długością, jak i szerokością. Wbrew pozorom wcale nie zdarza się to tak rzadko. Wtedy należy odrysować obie stopy i zmierzyć ich wymiary. Aby prawidłowo zmierzyć stopy należy:

  • stanąć jedną nogą na płaskim i twardym podłożu na czystej kartce papieru – kolano powinno być wyprostowane i cały ciężar ciała przeniesiony na nogę
  • poprosić drugą osobę, aby odrysowała nam stopę, trzymając długopis cały czas prostopadle do podłoża
  • zmierzyć stopę w najszerszym miejscu, czyli tam gdzie kończą się palce, a zaczyna śródstopie (zmierzyć obwód, a nie tylko szerokość)
  • po zejściu z kartki zmierzyć centymetrem (najlepiej szewskim) długośc stopy, czyli dwa najdalsze punkty odrysu stopy
  • powyższe czynności powtórzyć przy drugiej stopie
Jak mierzyć obwód stopy
Jak mierzyć obwód stopy
Jak mierzyć stopę
Jak mierzyć długość stopy

Jak prawidłowo mierzyć stopę:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.